DPSD.271.11.2022
Gliwice,
24-10-2022 r.
Dotyczy:
Dostawa wraz z montażem fabrycznie nowego dźwigu osobowego (windy) w istniejącym szybie w budynku Domu Pomocy Społecznej "Nasz Dom" w Gliwicach przy ul. Derkacza 10 (2)
Odpowiedź na zapytania do specyfikacji warunków zamówienia
Zgodnie z art. 284 ust. 6 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, w związku ze złożonym zapytaniem do treści specyfikacji warunków zamówienia w imieniu Zamawiającego udzielam następujących wyjaśnień:
Pytanie nr 1:
W ramach przedsięwzięcia wymaga się również demontażu istniejącego dźwigu. Prosimy o udostępnienie w formie elektronicznej, książki rewizji obecnego dźwigu w zakresie podstawowych parametrów technicznych (paszport dźwigu) i przekrojów oraz rzutów stanowiących element dokumentacji/książki rewizji.
Nadmieniamy, że przeprowadzenie wizji lokalnej przez Wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego nie zwalnia Zamawiającego z obowiązku określonego w art. 29 ust. 1 ustawy Pzp, a polegającego na opisaniu przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty (zgodnie z np. wyrokiem KIO 398/14).
Odpowiedź:
Zamawiający nie posiada paszportu dźwigu w języku polskim. Wszystkie parametry, które zawarte są w paszporcie Zamawiający opisał w Załączniku nr 1 do SWZ - Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia. Scan przekroju szybu i windy oraz dane techniczne zamieszczono na stronie internetowej postępowania jako załącznik do niniejszych odpowiedzi na zapytania z dnia 24.10.2022r.
Pytanie nr 2:
Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający nie ma dodatkowych wymagań w zakresie pożarowym względem dźwigu np, montażu drzwi ognioodpornych itp.
Jeśli Zamawiający ma dodatkowe wymagania w tym zakresie wyszczególnione w np. scenariuszu pożarowym, prosimy o ich konkretne sprecyzowanie.
Odpowiedź:
Zamawiający nie ma dodatkowych wymagań w zakresie pożarowym względem dźwigu.
Pytanie nr 3:
Zamawiający wymaga usytuowania aparatury sterowej w istniejącej maszynowni (tylnej, na parterze). Nie jest natomiast wskazane gdzie ma być umieszczony zespół napędowy. Prosimy o dopuszczenie montażu zespołu napędowego w nadszybiu windy.
Odpowiedź:
Zamawiający dopuszcza dowolne usytuowanie zespołu napędowego.
Pytanie nr 4:
Prosimy o podanie szacunkowej odległości trasy kablowej pomiędzy szybem / maszynownią, a rozdzielnią elektryczną.
Odpowiedź:
Zamawiający nie jest w stanie określić szacunkowej odległości trasy kablowej pomiędzy szybem / maszynownią, a rozdzielnią elektryczną. Wszelkie pomiary i wizje lokalne należy przeprowadzić we własnym zakresie. Zamawiający nie bierze odpowiedzialności za błędnie podane pomiary.
Pytanie nr 5:
Dźwig jeździ w budynku użyteczności publicznej. Czy należy przystosować urządzenie pod tym kątem instalując:
- system dezynfekcji wnętrz kabiny działający w trybie uśpienia windy (za pomocą lampy UV-C)
- kamerę przemysłową monitorującą wnętrze kabiny?
Powyższe nie ma większego wpływu na wycenę inwestycji, ma natomiast na wieloletnią eksploatację urządzenia (również po okresie gwarancji).
Odpowiedź:
Zamawiający w załączniku nr 1 do SWZ - Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia wskazał w części dotyczącej wykonania kabiny wymóg wyposażenia kabiny w monitoring.
Zamawiający nie wymaga przystosowania urządzenia pod kątem instalacji systemu dezynfekcji wnętrz kabiny, choć dopuszcza przystosowanie urządzenia pod tym kątem.
Pytanie nr 6:
Zważywszy na trudną sytuację polityczno-gospodarczą i problemy z łańcuchami dostaw, czy Zamawiający chce zagwarantować terminowość inwestycji przez wprowadzenie wymogu zastosowania newralgicznych podzespołów wyprodukowanych na ternie Unii Europejskiej? Wyższa jakość i dostęp do części zamiennych, również w tym przypadku gra istotną rolę. Sugerujemy wprowadzenie wymogu, aby np. sterownik dźwigu był wyprodukowany w Unii Europejskiej.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wprowadza wymogu zastosowania newralgicznych podzespołów wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej.
Pytanie nr 7:
Czy w okresie gwarancji Wykonawca zobowiązany jest świadczyć bezpłatnie usługi konserwacji i pogotowia dźwigowego oraz zapewnić łączność GSM z Systemem Powiadamiania Ekip Ratowniczych?
Jeśli tak to w jakim zakresie (należy określić czas reakcji na zgłoszenia, godziny wykonywania napraw itp.).
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, iż w okresie gwarancji Wykonawca nie jest zobowiązany świadczyć bezpłatnie usługi konserwacji i pogotowia dźwigowego oraz nie zapewnia łączności GSM z Systemem Powiadamiania Ekip Ratowniczych. Zamawiający zawiera osobną umowę na konserwację dźwigu.
Pytanie nr 8:
Zamawiający wymaga funkcji zjazdu pożarowego realizowanego przez dźwig na przystanek ewakuacyjny. Prosimy o potwierdzenie, że zjazd taki będzie realizowany przy użyciu zasilania budynku i nie jest wymagane własne podtrzymanie zasilania przez znacznej mocy systemy UPS.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje. iż zjazd pożarowy będzie realizowany przy użyciu zasilania wskazanego w zaleceniach Straży Pożarnej.
Pytanie nr 9:
Zamawiający wymaga zainstalowania laminowanych drzwi szybowych. Budynek Zamawiającego jest budynkiem użyteczności publicznej. Trwalszym rozwiązaniem, a jednocześnie rozwiązaniem przechodzącym przez wszelkie testy sanepidu, prosimy o wprowadzenie zapisu mówiącego o instalowaniu drzwi szybowych w stali nierdzewnej.
Odpowiedź:
Zamawiający wymaga zainstalowania drzwi laminowanych zgodnie z Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Pytanie nr 10:
Zamawiający wymaga zainstalowania portali. Prosimy o wskazanie wymiarów oraz materiału z jakiego mają one zostać wykonane.
Odpowiedź:
Zamawiający nie ma szczególnych wymagań co do wymiarów oraz materiału z jakiego mają być wykonane portale. Zamawiający nie wymaga ponadstandardowego wykończenia ościeży drzwi.
Pytanie nr 11:
Zamawiający nie wskazuje wymagania co do prędkości z jaką ma się przemieszczać winda. W budynkach użyteczności publicznej dźwigi jeżdżą z prędkością 1m/s. Prosimy o wprowadzenie wymogu instalowania wind, które będą przemieszczać się ze wskazaną prędkością.
Odpowiedź:
Zamawiający wymaga aby prędkość przejazdu windy była zgodna z normą dźwigową.
Pytanie nr 12:
Prosimy o wskazanie wymiarów kabiny, jakie Zamawiający chciałby uzyskać po wymianie windy na nową.
Odpowiedź:
Zamawiający w załączniku nr 1 do SWZ określił, iż kabina powinna być dostosowana do przewozu osób niepełnosprawnych. Szerokość kabiny powinna być max. do wymiarów szyby.
Pytanie nr 13:
Zamawiający wymaga podłączenie do centrali p.poż. Czy centrala jest przystosowana do wpięcia sygnału dźwigowego? Jeśli nie to czy Zamawiający zobowiązuje się do jej zaprogramowania? Prosimy o wskazanie odległości między centralą, a dźwigiem.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, iż istniejący system p.poż jest doprowadzony do maszynowni dźwigu. Aby określić odległość Zamawiający zaleca wizję lokalną.
Pytanie nr 14:
Czy Zamawiający wymaga spełnienia dodatkowych wymagań względem windy zgodnych z obowiązującymi dokumentami tj. „Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020” lub „Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami” wydanymi przez MINISTERSTWO INWESTYCJI I ROZWOJU?
Odpowiedź:
Zamawiający w Załączniku nr 1 do SWZ określił, iż przedmiot zamówienia powinien być wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności normą dźwigową oraz dyrektywą dźwigową 95/16/WE, PN EN 81-20). Winda powinna być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie podstawowym.
Z poważaniem
Rafał Marek
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej "Nasz Dom"
Dom Pomocy Społecznej "Nasz Dom"
ul. Derkacza 10
44-100 Gliwice
tel. +48 32 232-19-60
fax +48 32 232 19 60
sekretariat@dpsd.gliwice.eu